اولین شهر بازی های ایران

اولین شهر بازی های ایران

اولین شهر بازی های ایران

اولین شهر بازی با مفهوم امروزی در سال 1893 در ایلی نویز شیکاگو آغاز به کار کرد . این مرکز تفریحی نخستین مکان بازی در آن زمان بود که یک چرخ و فلک و فضای سرپوشیده بازی داشت.
اما شروع به کار ترن هوایی که امروزه یکی از محبوبترین و جذاب ترین جاذبه های شهر بازی ها و پارک های مدرن است در سال 1927 در پارک اسب دوانی بروکلین در نیویورک آغاز شد. این ترن به طوفان شهرت یافته است .
اما نخستین نمونه شهر بازی در ایران در پارک شهر سنگلج تهران ساخته شد که بعدها در آن دستگاههای سرگرمی چون تاب , سرسره , الاکلنگ و لاتاری با عنوان " گاردن پارتی " مستقر شد.
این پارک سرسبز دارای استخر بزرگی بود که مردم در کنار آن, برنامه های دوچرخه سواری و آکروبات بازی را تماشا می کردند و بعضی اوقات هم گروه موزیک ارتش برای سرگرمی مردم مقابل استخر , برنامه اجرا می کرد و موزیک می نواخت.
پس از آن اتوبان کودک در خیابان امیریه و فان فار در میدان ونک, از معروف ترین شهر بازی های تهران بودند. در فان فار ترن هوایی ( البته نه به شکل پرسرعت آن ) و چرخ و فلک و دیگر وسایل و ابزار بازی برای کودک و بزرگسال فراهم بود. این طراحی شهربازی تا سالها یکی از مهمترین تفریح گاه های پایتخت بود تا اینکه در اوایل دهه 50 در غرب تهران ( کنار آزادراه تهران – کرج) پارک خرم افتتاح شد. این پارک که بعد از انقلاب , پارک ارم نام گرفت از 2 بخش تشکیل شده است.
همچنین یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی تهران , شهر بازی تهران در اتوبان چمران و قبل از فضای نمایشگاه تهران بود.این مرکز سالها یکی از مهمترین مراکز تفریحی شهر تهران به شمار می رفت تا اینکه نهایتا سال 85 تعطیل شد.

منبع : بازی سایت