تجهیزات شهربازی

02144285851-02144285852
میرزا جبارعسگرزاده معروف به جبار باغچه بان بنیان گذار کودکستان در ایران بوده . مهد کودک از دو واژه عربی مهد به معنای گهواره و کودک فارسی و در مجموع به معنای گهواره کودک است. به فارسی میشود باغ کودکان که به اشتباه بهه مهدکودک ترجمه شده است و در گذشته از اسم کودکستان استفاده میشده که این صحیحتر است.
یکی از مکان هایی که حضور و رشد در آن تاثیر به سزایی در آینده ی هر کودکی دارد، مهد کودک است. امروزه کمتر خانواده ای پیدا می شود که فرزندانش را قبل از شروع مدرسه به مهد کودک نفرستد؛ از این رو برای آموزش و تربیت کودکان باید به محیط مهد کودک و طراحی مهد کودک توجه بسیار ویژه ای داشت.
به همین دلیل شرکت گروه طراحان سین با توجه به سابقه چندین ساله در زمینه طراحی مراکز مختص کودک اقدام به طراحی مهدکودک کرده است. گروه طراحان سین در این زمینه تیمی را تشکیل داده که به صورت تخصصی طراحی فرم و رنگ و نوری که با روحیه کودک سازگار باشد را انجام میدهند و این گروه با توجه به مطالعاتی که در زمینه روانشناسی کودکان داشته اند کاملا به طراحی مهدکودک اشراف دارند.
با توجه به مخاطبین مهدکودکها که گروه سنی 1 را تشکیل داده اند ، طراحی مهد کودک از حساسیت زیادی برخوردار است و در طراحی ان کودک محوری الویت دارد.
طراحی مهدکودک باید علاوه بر زیبایی ، بار اموزشی فراوانی نیز داشته باشد و ترکیب رنگی بکار گرفته شده و فرم های طراحی شده همه باید علم روانشناسی در ان ها لحاظ شود.
طراحی داخلی مهدکودک بسیار کار حساسی است و باید در ان ویژگی های روانشناسانه دیده شود تا محیطی متناسب با خلق و خوی همه کودکان ارائه شود.
به دلیل حساسیت سن رشد، ایجاد فضایی ارامبخش با بالاترین امنیت برای ارتقا وضعیت روحی و جسمی حائز اهمیت است.
با ارائه فضای شاد در طراحی داخلی مهد کودک باید فضایی امن و راحتی را فراهم اوریم تا خانواده ها با خیالی اسوده فرزندان خود را برای ساعاتی طولانی در انجا قرا دهند.
یکی از مهم ترین نکته ها در طراحی داخلی مهد کودک استفاده از رنگ و نور است. کودکان به رنگ های شاد و روشن علاقه زیادی دارند و سین توانایی ترکیب این رنگ ها را با همخوانی انها دارد و به لحاظ روانشناسی حضور این رنگ ها در محیط اطراف کودک به رشد شخصیت او کمک زیادی می کند.البته باید در طراحی فرم ها و رنگها ب جنسیت کودک نیز توجه ویژه ای شود که کودک دختر و پسر در گروه سنی 1تا 7 سال با ان ارتباط برقرار کرده و در محیط احساس ارامش و امنیت را داشته باشند. هم چنین در کنار رنگ های شاد، باید از فوم ها و دیوارپوش های نرم استفاده کرد تا به کودک آسیبی نرسد  و در طراحی احجام مورد نیاز توجه ویژه ای به ایمن بودن ان باید داشت.
در طراحی مهدکودک که شامل: سقف و کف، دیوارها، ستونها، فضاها، پارتیشن ها و... است باید این اصل مهم را در نظر گرفت که کودکان در این سنین تاثیرات بسیاری را از محیط اطراف خود می گیرند و به همین دلیل از حساسیت زیادی برخوردار است.
مهدکودک یکی از مهم ترین و حساس ترین موضوعات معماری و دکوراسیون برای کودکان در سنین پایین می باشد. طراحی داخلی مهدکودک نیازمند بررسی های محیطی و ویژگی های روانشناسانه است تا محیطی متناسب با خلق و خوی کودکان ارائه شود. به دلیل حساسیت سن رشد کودکان، ایجاد فضای آرامش بخش با بالانرین امنیت که کودکی که دور از خانواده است احساس امنیت کند و در خارج از خانه بی قراری نکند.طراحی مهد کودک برای ارتقاء وضعیت روحی و جسمی کودکان حائز اهمیت است. ارائه فضای شاد همراه با فضاهای امن تفریحی مانند سازه ماجراجویان با رنگ ها متنوع به همراه امکاناتی خلاقانه در دیزاین داخلی مهدکودک نقش مهمی دارد. دیزاین مهدکودک با متراژ پروژه رابطه مستقیمی داشته و تمام امکانات دکوراسیون داخلی مهدکودک می بایست بر اساس ترکیب بندی کلیت فضا صورت گیرد.
رنگ ها باید به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با کودکان مورد استفاده قرار گیرند چرا که کودکان رنگ ها را دوست دارند و به سادگی با زبان خود نسبت به آنها واکنش نشان می دهند. آنها خیلی زود می توانند رنگ ها را تشخیص دهند و در ۶ ماهگی بین رنگ ها تفاوت قائل شوند. بسیاری از کودکان نوپا به سراغ رنگ هایی می روند که برای آنها جذاب و چشمگیر باشد. قرمز، رنگی است که خیلی سریع توجه کودکان را به خود جلب می کند و پس از آن رنگ های زرد، آبی، سبز و نارنجی قرار دارند. در سنین رشد، دختربچه ها معمولا رنگ هایی مانند بنفش، صورتی و ارغوانی را ترجیح می دهند در حالی که پسربچه ها به سراغ رنگ های آبی، قهوه ای و مشکی می روند.
باید بتوانیم این تفاوت سلیقه ها در کودکان را با استفاده از ترکیب این دو در طراحی مهد کودک حل کنیم.

 

.