تجهیزات شهربازی

02144285851-02144285852

خانه بازی چیست؟

 
خانه‌ی بازی، یک مرکز مراقبت موقت و یا ثبت نام هر ماهه برای نگهداری از کودکان است. خانه‌های بازی در سراسر جهان محبوب هستند و سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی این نوع کسب و کار انجام می‌گیرد .
 خانه‌های بازی شامل یک زمین بازی با امکانات کامل برای کودکان طراحی شده است . معمولا مجتمع های تجاری، مراکز خرید و… روی این کار سرمایه‌گذاری می‌کنند.در این خانه‌های بازی با توجه به خواسته والدین، از کودکان برای زمانی کوتاه (2 یا 3 ساعت در روز) مراقبت می‌شود . در این زمان کودکان می‌توانند در محیطی شاد، پویا و سرزنده، همراه با هم سن و سال‌های خودشان وقت بگذرانند.در خانه بازی فعالیت‌های آموزشی و تفریحی زیادی مانند آموزش هنرهای مختلف، موسیقی، آشپزی، کلاس‌های آموزش زبان، ورزش و… در این مراکز ارائه می‌دهند.برای کودکان زیر 2 سال حضور یکی از افراد خانواده و یا مربی اموزش دیده که بتواند از کودک مراقبت کند نیاز است. سرپرست بچه می‌تواند در زمانی که او در حال لذت بردن از امکانات خانه‌ی بازی است، از دور او را تماشا کند و از امکاناتی که برای والدین و همراهان در نظر گرفته شده استفاده کنند . از آنجایی که کودکان بیش از بزرگسالان نیاز به تخلیه‌ی انرژی انباشته در بدن خود دارند، وجود فضایی مناسب برای بازی و فعالیت بدنی کودک ضروری است. امروزه آپارتمان نشینی معضل بزرگی برای جنب و جوش طبیعی کودکان محسوب می‌شود زیرا به دلیل کوچک بودن فضای خانه و همچنین مراعات حال همسایه‌‌ها، معمولا والدین اجازه‌ی انجام فعالیت‌های بدنی را به کودکان نمی‌دهند.مشغله‌ی کاری و دشواری‌های زندگی هم وقت بسیاری از والدین شاغل را به طور کل پر می‌کند و در نتیجه زمان خیلی محدودی برای اختصاص دادن به گردش و تفریح فرزندان خود در اختیار دارند و نمی‌توانند به صورت مداوم فررند خود را به مکان‌هایی مانند شهربازی و پارک ببرند. همچنین والدین در زمان خرید می توانند کودک خود را با خیالی اسوده در این مجموعه برای ساعاتی بسپارند.

خانه بازی کودکان و پلی گراند در فضای باز و سرپوشیده قابل اجرا می باشد.
در طراحی خانه بازی کودکان می بایست نکات ذیل را در نظر گرفت:
 

محل قرار گیری خانه بازی:


الویت اول در راه اندازی خانه بازی، انتخاب محل مورد نظر است، که می بایست با دقت، مواردی همچون: میزان تردد، اقلیت بومی، تعداد جمعیت، فرهنگ بومی، رقبای حال و پیشبینی رقبای آینده و کاربری های نزدیک خانه بازی و ... را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.


پلان خانه بازی :


پس از انتخاب محل مورد نظر جهت ساخت خانه بازی، گروه طراحان سین ابنیه و متراژ را مورد مطالعه قرار داده که به بهترین شکل از تمامی فضاها استفاده بهینه شود.
انتخاب بازی های خانه بازی: پس از مطالعات اولیه و جلسات حضوری و اعلام نظر از سمت کارفرما و مشاوران سین و همچنین مدنظر قرار دادن بودجه پیش بینی شده و ...، بازی هایی را برای خانه بازی انتخاب کرده که از مهم ترین مراحل طراحی و  احداث خانه بازی می باشد.


پلان و چیدمان خانه بازی:


در این مرحله گروه طراحان سین پلان کلی مجموعه خانه بازی را توسط معماران و مشاوران سین بررسی کرده و در چندین مرحله پلان و چیدمان را انجام داده، پلان و چیدمان خانه بازی حائز اهمیت بوده، چرا که می بایست، این طراحی طی سالیان طولانی مورد استفاده قرار گیرد.
 

دکوراتیو خانه بازی:


با توجه به حساس بودن روحیات کودکان در این رده سنی (یک تا 12 سال)، طراحی دکور خانه بازی باید با حساسیت هر چه تمامتر انجام گردد، چرا که در طراحی دکوراتیو و دیزاین خانه بازی استاندارد سازی فضاها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 

ترکیب رنگی خانه بازی:


در انتخاب رنگ های دکوراسیون خانه بازی مانند: دیوار، سقف، کف و المان ها و ... تعادل در انتخاب رنگ های سرد و گرم رعایت گردد، این انتخاب تعیین کننده میزان تعداد مخاطبین و زمان حضور آن ها در خانه بازی می باشد. در این فضا با توجه به گروه سنی مخاطب، بایستی رنگ های ملایم و در برخی قسمت ها از رنگ های شارپ تر استفاده شود.


طراحی بازی های خانه بازی:


شرکت گروه طراحان سین در ساخت خانه بازی به هیچ عنوان از بازی های آماده و تکراری استفاده نمیکند، این تیم مهندسی طی مطالعات و تجربیات حاصله در پروژه های بین المللی و پیاده سازی آن در کشورمان به این علم دست پیدا کرده است، که کودکان برای کشف و یادگیری به فضاهایی با طراحی هدفمند نیاز دارند و با در نظر گرفتن تعدد خانه بازی ها، جهت رسیدن به بازگشت سرمایه در سریعترین زمان ممکن، فضای خانه بازی می بایست، منحصر بفرد و با توجه به معماری روز دنیا صورت گیرد.


فضای انتظار والدین خانه بازی:


شرکت گروه طراحان سین به دلایل علمی، به این باور رسیده است، که در خانه بازی، والدین نباید در کنار کودک باشند و فقط در کارگاه های آموزشی و جلسات گروهی که مدیریت خانه بازی برنامه ریزی می کند، والدین کودک می توانند حضور داشته باشند.


تفکیک سنی در خانه بازی:


گروه سنی خانه بازی از یک تا 12 سال می باشد،(در برخی مجموعه ها این گروه سنی نیز می توانند تفکیک شده تر باشند) با توجه به این موضوع، تفکیک بصری و فضایی در خانه بازی باعث کارایی هرچه بهتر خانه بازی می گردد. مثال کودکان بزرگتر با جنب و جوش بیشتری فعالیت می کنند و اگر در کنار کودکان نوپا باشند، باعث ایجاد آسیب های روحی و جسمی به آن ها می شوند.


ناتوانی برخی کودکان در خانه بازی:


بعضی از کودکان به دلیل مشکلاتی هرچند خفیف توانایی همراهی با کودکان دیگر را ندارند، در طراحی خانه بازی می بایست این موضوع حائز اهمیت مطالعه، بررسی و لحاظ گردد.


طراحی مسیر و داستان پردازی خانه بازی:


در پلان و چیدمان خانه بازی می بایست، فضاهایی خالی از کاربری را برای حرکت و ایستگاه در نظر بگیریم، این مسیر ها توسط تیم طراحان سین به صورت استانداردهایی تعریف شده است.


ایمنی خانه بازی:


با توجه به آسیب پذیر بودن کودکان، مبحث ایمنی در خانه بازی بسیار قابل تامل و حائز اهمیت می باشد، این نکته مهم در خانه بازی بایستی در تمامی آیتم های طراحی و ساخت خانه بازی لحاظ گردد، که باعث جلوگیری هرچه بیشتر، از آسیب رسیدن به کودکان شود.


بهداشت و سلامت خانه بازی:


تعریف پروتکل های بهداشتی در خانه بازی باعث امنیت خاطر والدین و همچنین محفوظ ماندن کودکان از ویروس ها و بیماری های واگیردار می شود و والدین و همراهان کودک با خیالی آسوده کودک خود را در این فضا قرار میدهند. تعریف سانس ها و ضد عفونی کردن فضا پس از هر سانس از پیشنهادات تیم سین، در کنار تعریف های بهداشتی دیگر این گروه می باشد.
 

مشخص کردن سانس های خانه بازی:


جهت مدیریت خانه بازی، گروه سین در ابتدای راه اندازی خانه بازی تعریف سانس ها و تعداد پذیرش را با توجه به برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت انجام خواهد داد، ریزبینی در برنامه ریزی باعث عدم تداخل پذیرش کودکان می شود، مثال بایستی برنامه ریزی پذیرش خانه بازی طوری باشد که پذیرش گروه ها، ثبت نامی ها و گذری ها و ... در نظر گرفته شود.


اتاق تول و جشن خانه بازی:


در سالیان اخیر با رشد فرهنگ والدین و آپارتمان نشینی، مشغولیت والدین و همچنین دردسرهای برگزاری جشن تولد در منزل، اگر در خانه بازی خود فضایی را جهت برگزاری جشن و تولد کودکان در نظر بگیریم، درآمد و مخاطبین بیشتری را جذب خواهیم نمود. این موضوع دارای جوانب زیادی میباشد، که تیم سین تمامی امکانات را جهت اجرای این موضوع قبل از راه اندازی خانه بازی پیش بینی می کند.


تبلیغات خانه بازی:


با گسترده شدن دایره تبلیغات و دسترسی آسان به فضای پر مخاطب مجازی با معقول ترین هزینه کرد ممکن، بهره بردار خانه بازی نیز می تواند، در تمامی مدت کارکرد مجموعه خود از این فضای تبلیغاتی گسترده بهره مند گردد. پیشنهاد ما این است، حتی اگر در اوج فعالیت خود هستید، تبلیغات مجموعه شما موثرترین راه جهت جذب مشتری دائمی برای شما می باشد.


اتوماسیون خانه بازی:


روش های سنتی حسابداری، دریافت مبلغ از مخاطب، برنامه ریزی و اطلاعات مشتری و ... دیگر جوابگوی ساماندهی فرآیندهای سازمانی در دنیای تجاری امروز نمی باشد، شرکت سین در این راستا سیستم اتوماسیون منحصر بفرد جهت اداره خانه بازی را تعریف و پیاده سازی نموده است، که باعث شفاف سازی و مدیریت  الکترونیکی خانه بازی می گردد.


آموزش به پرسنل خانه بازی:


پرسنل خانه بازی بایستی بر اساس استانداردهای تعریف شده و با گذراندن دوره های آموزشی مربوطه و با داشتن سابقه فعالیت مرتبط با کودک انتخاب گردند. شرکت گروه طراحان سین در این راستا اقدام به جذب و استخدام پرسنل کرده و دوره های آموزشی تخصصی مربوطه را برگزار می نماید.


مدیریت خانه بازی:


مدیر خانه بازی بایستی جوان و سابقه کار در زمینه کودک را داشته باشد. وظایف مدیر خانه بازی گسترده است و مدیر خانه بازی باید فعال، متعهد، مسئولیت پذیر و مورد اطمینان و ... باشد. مدیر خانه بازی از ابتدای راه اندازی خانه بازی در کنار تیم سین بوده و از همان ابتدا آموزش های لازم به مدیر در جهت مدیریت هرچه بهتر خانه بازی داده می شود.


بازی های خانه بازی:


بازی های خانه بازی باید از چند نوع : بازی های حرکتی، فکری، هدفمند، آموزشی، سرگرمی، علمی و تخصصی برای کودکان خاص و ... تعریف شود. کودکی که وارد مجموعه خانه بازی شده بایستی تمامی نیازهایش را در خانه بازی ببیند.


فضاهای مورد نیاز خانه بازی:


خانه بازی بغیر از فضای بازی کودکان بایستی شامل فضاهایی همچون مدیریت، اتاق استراحت و تعویض لباس پرسنل، بوفه تنقلات و پذیرایی، سرویس بهداشتی، ورودی، قفسه های نگهداری وسایل کودکان و والدین، فضای انتظار والدین، اتاق وسایل بهداشتی، آبدارخانه و انبار و ... باشد، که تمامی این فضاها با توجه به نیاز و متراژ خانه بازی طراحی و چیدمان می گردد.
 


تم پارک چیست؟

 
پارک‌های موضوعی یا تم پارک به عنوان جاذبه‌های تفریحی بر مبنای داستان پردازی  خاص شکل می‌گیرد و ساخت و سازها و هر آن‌چه که در آن‌ها ارائه می‌شود، تحت تاثیر این موضوعات است. تم پارک یا همان پارک موضوعی اصطلاحی عمومی است برای یک مجموعه از مسیرهای گردشگری و دیگر جذابیت‌های سرگرم‌کننده که با هدف گرد هم آوردن تمامی گروه های سنی تدارک دیده می‌شود.
در سرتاسر جهان پارک‌های موضوعی برای اهداف مختلف به خصوص برای کودکان راه اندازی شده است ، که با کمک آن‌ها می‌توان مفاهیمی مانند معرفی آثار هنری، آداب و رسوم بومی یک شهر یا کشور، معرفی و تبلیغ یک شرکت یا آموزش مسائل اخلاقی و اصول شهروندی را به سادگی به بازدیدکنندگان نشان داد.
تم‌ پارک دارای محوطه سازی، طراحی مسیر، سازه‌های مختلف و جاذبه هایی است که بر اساس یک یا چند داستان و افسانه‌ی مشخص تمینگ شده‌اند. به عنوان مثال دیزنی‌لند  در کلیفرنیا، بر مبنای گنجانیدن چند تم‌ پارک در یک فضا بنا شده است. تم‌ پارک سرزمین فردا در دیزنی‌لند بر مبنای کهکشان و آینده ساخته شده است، سرزمین ماجراجویی دیزنی لند بر اساس جنگل‌های دور دست آفریقا و آسیا و آمریکای جنوبی خلق شده است. مثال بارز و ملموس‌تر، سرزمین جادوگری هری پاتر است که بر مبنای مجموعه کتاب ها و فیلم های هری پاتر خلق شده است.